Odzyskiwanie ciepła z instalacji chłodniczych to doskonały sposób na naprawdę znaczące oszczędności w dobie zwiększających się wydatków na energię. W jaki jednak sposób to robić? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółów w tym zakresie.
Proces odzyskiwania ciepła z instalacji chłodniczych
Wszystkie systemy chłodnicze odbierają ciepło z pomieszczeń, lub systemów gdzie są zainstalowane. W związku tym otrzymujemy ciepło odpadowe, które zwykle oddawane jest do atmosfery. Istnieją jednak nowoczesne rozwiązania pozwalające na odzyskanie ciepła odpadowego i wykorzystanie go do różnych celów. W zależności od zastosowanej technologii chłodniczej, oraz wielkości układu, możemy uzyskać bardzo duże ilości darmowej energii cieplnej, o bardzo wysokim parametrze temperaturowym. Odzyskane ciepło odpadowe poprzez wymienniki trafia do zbiorników z ogrzanym medium (np. wodą lub glikolem). Stąd może być wykorzystywane na różne potrzeby – między innymi do ogrzania wody użytkowej, do procesów technologicznych, centralnego ogrzewania, odtajania chłodnic czy osuszania gruntu pod komorami mroźniczymi.
Zalety odzyskiwania ciepła z instalacji chłodniczych
Podstawowym zadaniem systemu odzysku ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej jest oszczędność energii elektrycznej. W obecnych czasach jest to bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdego podmiotu gospodarczego. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na budowę systemu odzysku ciepła, może nastąpić nawet po roku od jego uruchomienia. Równie ważnym atutem jest aspekt ekologiczny. Odzyskując ciepło, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, które wytworzone byłyby przy okazji produkcji energii sposobem konwencjonalnym. Przy okazji podmiot wykorzystujący ciepło odpadowe może wykorzystać ten fakt do umocnienia wizerunku, jako firmy sprzyjającej środowisku naturalnemu.
Jak to zrobić?
Do zaprojektowania i wykonania optymalnego systemu odzysku ciepła z instalacji chłodniczej, potrzebna jest doświadczona i świadoma firma instalacyjna. Prawidłowa analiza instalacji chłodniczej wykaże, czy ilość ciepła odpadowego i jego parametry są na poziomie, który potwierdza sensowność inwestycji. Następnym krokiem będzie określenie, na jakie potrzeby najlepiej wykorzystać odzyskane ciepło. Kolejno należy wybrać odpowiednią technologię odzysku, która w konsekwencji będzie najbardziej wydajna dla danego przypadku. Ostatecznie potrzebny będzie doświadczony wykonawca, który dostarczy odpowiednie urządzenia i materiały oraz zgodnie ze sztuką wykona instalację. Jest to skomplikowany proces niezbędny do osiągnięcia założonego celu.
Jak doskonale widać, potencjał odzyskiwania ciepła z instalacji chłodniczych jest naprawdę ogromny. Aby dowiedzieć się więcej o tego typu systemach, serdecznie zachęcamy do kontaktu oraz skorzystania z naszej pomocy w tym zakresie.