Ubojnie muszą spełniać określone warunki chłodzenia mięsa. Istotna jest odpowiednia temperatura oraz wentylacja, czyli wymiana powietrza. Zakład jest wyposażony w system chłodnictwa i środki do mycia i dezynfekcji.
Jaki jest system chłodnictwa w ubojni?
System chłodnictwa w ubojni odgrywa bardzo ważną rolę, zapewniając odpowiedni mikroklimat. Tusze po wstępnej obróbce są poddawane owiewowemu schładzaniu. Podczas procesu istotna jest jak najniższa temperatura, natomiast wilgotność powietrza powinna być najwyższa. Chłodzenie musi być monitorowane. Podstawową kwestią jest oczywiście temperatura hal, w których jest przetwarzane mięso oraz pomieszczeń, gdzie jest składowane. W ubojniach nie jest niższa niż 14 st. C., ale na hali, gdzie następuje rozbiór tusz, wynosi 12 st. C. Podczas przechowywania wyrobów jest utrzymywana od 8 st. C. W chłodniczych komorach nie może być wyższa niż 7 st. C. W pomieszczeniach, gdzie produkty są mrożone, może wynosić nawet -35 st. C. Systemy Chłodnictwa są projektowanie i montowane przez Przedsiębiorstwo ROS-ZAK Chłodnictwo-Klimatyzacja Spółka jawna.
Jak dobrać system chłodnictwa dla ubojni?
System chłodnictwa dla ubojni obejmuje urządzenia wentylacyjne, które muszą być dostosowane do pomieszczeń i rodzaju procesów produkcji. Musi być zastosowana wentylacja naturalna i sztuczna, jeśli jest taka potrzeba. Niezwykle istotna jest wilgotność powietrza na halach produkcyjnych, która nie może przekraczać 75% wartości względnej wilgotności powietrza. Pomimo że są ustalone normy temperatury, zawsze system chłodnictwa musi ją dostosować do prac, jakie są wykonywane w pomieszczeniach. System chłodnictwa dla ubojni opiera się na monitoringu temperatury, który wymaga system zarządzania jakością. Obejmuje on zagrożenia, jakie mogą występować. Ubojnie mają obowiązek wdrożenia i stosowania system HACCP, który polega na wykonywaniu analizy zagrożeń chemicznych, biologicznych i chemicznych.