Meble chłodnicze są nieodłącznym elementem wyposażenia sklepów spożywczych, rybnych mięsnych czy też restauracji i innych zakładów gastronomicznych. Można spotkać je nie tylko w dużych marketach, ale także niewielkich sklepikach osiedlowych. Ze względu na tak dużą różnorodność i odmienność potrzeb, obecnie na rynku można spotkać wiele modeli mebli chłodniczych, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale i parametrami.
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje mebli chłodniczych?
Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów mebli chłodniczych można zaliczyć:
- Regały chłodnicze,
- Lady chłodnicze,
- Witryny chłodnicze,
- Szafy chłodnicze,
- Gondole, bonety lub wyspy mroźnicze.
Powyższe meble chłodnicze znajdują zastosowanie zarówno w sklepach, jak również w punktach usługowych. To, jaki rodzaj wyposażenia sprawdzi się najlepiej, jest zależne od kilku parametrów. Podstawowym kryterium wyboru jest decyzja o zastosowaniu urządzeń z wbudowanym agregatem chłodniczym w każdym urządzeniu lub zintegrowanym systemem chłodniczym ze wspólnym agregatem zewnętrznym dla określonej liczby urządzeń. Urządzenia typu „plug-in” (z wbudowanym systemem chłodniczym w meblu) stosuje się zwykle w mniejszych sklepach czy punktach usługowych, lub tam gdzie budowa systemu chłodniczego jest trudna lub niemożliwa. W większych obiektach buduje się najczęściej zintegrowane systemy chłodnicze z agregatami chłodniczymi na zewnątrz. Pozostałe elementy decydujące o wyborze urządzeń to najczęściej charakterystyka i potrzeby obiektu, rodzaj eksponowanego i przechowywanego towaru, stosowany czynnik chłodniczy, wygląd zewnętrzny i atrakcyjność wizualna.
W przypadku komór mroźniczych wykorzystywanych w przemyśle lub gastronomii wygląd urządzenia nie jest tak istotny, chyba, że typ komory pozwala na jednoczesną ekspozycję towaru do sprzedaży.
Ze względu na drastycznie rosnące koszty energii, które mają olbrzymie znaczenie przy eksploatacji urządzeń chłodniczych, użytkownicy coraz częściej decydują się na zastosowanie zamykanych drzwiami urządzeń chłodniczych. Takie rozwiązania stosowane są najczęściej w regałach chłodniczych i meblach mroźniczych. Zastosowanie drzwi w meblach chłodniczych pozwala na oszczędność energii o około 50% w stosunku do mebli otwartych.